Počet diabetikov za posledných dvadsať rokov stúpol osemnásobne

Počet diabetikov sa za posledné dve desaťročia zvýšil celosvetovo takmer osemnásobne. Podľa údajov Medzinárodnej federácie diabetikov žije v súčasnosti s touto nebezpečnou chorobou 230 miliónov ľudí. V roku 1980 sa toto číslo pohybovalo okolo 30 miliónov.

Najviac diabetikov žije v Číne - 39 miliónov ľudí, čo je 2,7 percenta dospelého obyvateľstva. V Indii je to 30 miliónov ľudí, čo predstavuje šesť percent dospelých ľudí. V niektorých krajinách Blízkeho východu, ale aj v oblasti Karibiku, sa podiel cukrovkárov na celkovom počte obyvateľstva pohybuje od 12 do 20 percent.

V rozvojových krajinách sa diagnóza cukrovky rovná rozsudku smrti. Ľudia v Mozambiku s touto diagnózou prežijú sotva viac ako jeden rok. V Mali diabetici prežijú priemerne 30 mesiacov, informuje sobotné vydanie New York Times na základe údajov federácie diabetikov. Z desiatich najťažšie postihnutých krajín patrí sedem medzi krajiny tretieho sveta.

Ako dôvody ochorenia správa uvádza zmenené životné návyky a spôsoby stravovania po celom svete. Industrializácia spôsobila, že ľudia sú zamestnávaní celé hodiny v činnostiach, kedy sa takmer nehýbu. Zároveň sa zmenila strava, ktorá momentálne zahŕňa cenovo výhodné potraviny s vysokým obsahom kalórií.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: