Pacient s omylom diagnostikovanou kómou si pretrpel svoje

Belgický pacient Rom Houben, ktorému 23 rokov nesprávne diagnostikovali nezvratnú hlbokú kómu, sa po objavení omylu cítil ako znovuzrodený.

Houben bol obeťou dopravnej nehody v roku 1983. Po desaťročiach osamelosti a frustrácie mal pocit, ako keby sa znovu narodil. Svoje pocity pre agentúru AP opisoval tak, že slovo za slovom vyťukával jedným prstom na dotykovú obrazovku, ktorú mu držal asistent. "Bolo to osobitne frustrujúce, keď ma potrebovala moja rodina. Nemohol som s nimi zdieľať ich žiaľ. Nemohli sme sa navzájom podporiť," napísal 46-ročný Belgičan. "Len si predstavte. Počujete, vidíte, cítite a myslíte, ale nikto to nedokáže vidieť. Pretrpíte si svoje. Nemôžete sa zapájať do života," vysvetľoval Houben.

Na otázku, ako sa cítil po zistení, že je pri vedomí, pacient odpovedal: "Predovšetkým som cítil úľavu. Nakoniec bolo možné ukázať, že som bol naozaj tu." Pacient bol úplne pri vedomí, ale mal ochrnuté telo, a tak nemohol lekárom nijako dať vedieť, že všetko okolo seba vníma. Lekári si omylom mysleli, že jeho mozog už nepracuje a nachádza sa v nezvratnom vegetatívnom stave. Belgický odborník Steven Laureys z univerzitnej nemocnice v meste Liege vyhlásil, že pomocou najnovších, supermoderných skenovacích prístrojov zistil určitý stupeň vedomia aj u ďalších pacientov, ale neuviedol ich počet.

Laureys skúma ročne približne 50 prípadov, ale žiadne nie sú také nezvyčajné a extrémne ako Houbenov prípad. Podľa lekárových slov je len v Belgicku 350 pacientov, u ktorých diagnostikovali kómu. Houbenov skutočný stav mozgu odhalil Laureys pred troma rokmi a zverejnil ho len nedávno vo vedeckom článku. Odtiaľ ho v pondelok prevzali médiá. Pacient teraz komunikuje prostredníctvom špeciálnej klávesnice pripojenej k jeho invalidnému vozíku, na ktorej mu pomáhajú vyťukávať odkazy do počítača a dáva rozhovory pre svetové médiá.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: