Obyvatelia okresu Nové Mesto nad Váhom sa obávajú,že prídu o jedinú nemocnicu v

Obyvatelia okresu Nové Mesto nad Váhom sa obávajú, že prídu o jedinú nemocnicu v ich okrese. V prípade, že by s Nemocnicou s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom neuzatvorila dostatočne výhodnú zmluvu Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), za zdravotnou starostlivosťou by museli dochádzať desiatky kilometrov. VšZP potvrdila, že rokovania o zazmluvnení nemocníc v Trenčianskom kraji už prebehli, výsledky ešte ale nie sú verejnosti známe. Riaditeľ nemocnice zatiaľ verí, že zmluvu s kľúčovou poisťovňou pre ich nemocnicu uzatvoria a zatiaľ sa o ďalšiu existenciu nemocnice nemusí obávať. V priebehu tohto týždňa očakáva návrh zmluvy.

Ľudia, ktorí žijú v okrese Nové Mesto nad Váhom, už takmer prišli o nemocnicu v roku 2007. Vtedy za jej zachovanie spísali petíciu. V súčasnosti, keď s nemocnicou neuzatvorila zmluvu na lôžkovú starostlivosť poisťovňa Dôvera, sa v nich opäť prebudili obavy. Majú strach, že k podobnému kroku pristúpi aj najväčšia, VšZP. "Museli by sme chodiť do Trenčína a to je pre nás ďaleko. Som až z Hornej Stredy a to už máme bližšie do Piešťan. Keby nás radšej zaradili tam," povedala pre TASR Anna Ďurichová. Dodala, že problém vidí aj v tom, keby išla do trenčianskej nemocnice niekoho iba navštíviť. "Vlak stojí 80 korún (2,64 eur) plus autobus do nemocnice. To je viac ako 100 korún (3,30 eur) len za jednu cestu," uviedla ako príklad. Čachtičan Ľudevít Vacho sa rovnako obáva toho, že by nemocnica mohla prísť o zmluvu s najväčšou poisťovňou. "Musel by som chodiť 40 kilometrov do Trenčína. Bolo by to poriadne drahšie. Ja som s touto nemocnicou spokojný, len nedávno som sa odtiaľto vrátil," povedal. "Bola by to hrozná strata. Naozaj by jej bolo škoda. Ja tam práve dávam manžela. Už tu ležal a boli sme spokojní. Keď kedysi ležal v Trenčíne, tak som mala hrozný problém s dopravou," povedala Emília Čechvalová z Podolia. "Na čo by som chodil do Trenčína do nemocnice, keď tu to mám po ruke? Pre maličkosť na vyšetrenie musím ísť do Trenčína? Bolo by to veľmi zlé a ešte aj drahšie," vyslovil svoj názor Novomešťan Vojtech Lazarčík. 

V súčasnosti novomestská nemocnica poskytuje základnú zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 70.000 obyvateľov. "Verím, že zmluvy s najväčšou a pre nás rozhodujúcou poisťovňou VšZP, ktorá má u nás 72 percent poistencov, budú podpísané," vyjadril sa dnes pre TASR riaditeľ novomestskej nemocnice Miroslav Šorf. Návrh zmluvy očakáva v priebehu tohto týždňa. V súčasnosti má nemocnica uzatvorené zmluvy pre lôžkovú starostlivosť aj akútne prípady s poisťovňami Union a Apollo. Zmluvu s nemocnicou na lôžkovú starostlivosť nepodpísala zatiaľ iba poisťovňa Dôvera. "Jej poistenci budú musieť vyhľadať odkladnú zdravotnú starostlivosť v iných mimookresných zariadeniach. Týmto sa táto zdravotná starostlivosť predraží aspoň o 50 percent a stane sa menej dostupná pre týchto poistencov," opísal situáciu riaditeľ. Podobná situácia by pre pacientov z okresu Nové Mesto nad Váhom nastala, aj keby sa pre podobný krok rozhodla aj VšZP.

Na minulotýždňovom rokovaní VšZP sa zúčastnil aj predseda TSK Pavol Sedláček, výsledok rokovania ale nepozná. "My sme predniesli naše pripomienky k minimálnej sieti a k momentálnemu stavu zmlúv, ktoré zariadenia v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) so VšZP majú. Teraz čakáme na oficiálny výstup zo VšZP, ktorá prisľúbila, že po 15. júni ho zverejní. Zatiaľ nemám žiadne oficiálne informácie." Zároveň potvrdil, že vzhľadom na opakovanú racionalizáciu zdravotníckych zariadení v minulosti považuje TSK súčasnú sieť nemocníc v kraji za optimálnu. 

VšZP zatiaľ nepotvrdila ani nevyvrátila obavy obyvateľov Novomestského okresu. "Rokovania boli ukončené a v súčasnosti vyhodnocujeme výsledky rokovaní. Budeme informovať prostredníctvom tlačovej konferencie," uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: