Bio potraviny začínajú byť populárne už aj na Slovensku

Trend zdravej životosprávy, ktorá preferuje používanie Bio potravín, prichádza už aj na Slovensko. Bio výrobky pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva, ktoré je ohľaduplné voči prírodnému prostrediu. Pri ich výrobe sa nepoužívajú nebezpečné chemikálie a sú zabezpečené kvalitné podmienky chovu zvierat. 

Výrobky často obsahujú omnoho viac dôležitých živín, pretože neobsahujú zvyšky pesticídov, priemyselných hnojív alebo antibiotík. Na trhu sa už okrem základných potravín ako múka, ryža a nápoje, nájde aj organické ovocie a zelenina. Výnimkou nie sú už ani bio čistiace prostriedky a prírodná kozmetika. Alžbeta Béderová z poradne zdravia v Bratislave pre TASR potvrdila, v prípade dodržiavania deklarovaných postupov pri výrobe, môžu mať tieto potraviny skutočne pozitívny vplyv na organizmus ľudí. "V dnešnej dobe sa pri dopestovaní plodín používa veľa chémie, aj napriek tomu, že je ich používanie kontrolované. Bio potraviny sú preto v každom prípade pozitívom a nachádzajú kladný ohlas u populácie. V poradniach zdravia sa stretávam najmä so strednou generáciou a mladými ženami, ktoré siahajú aspoň čiastočne na tieto potraviny," uviedla doktorka Béderová.

Dôvodom, prečo zatiaľ nie sú tieto potraviny na Slovensku používané v takej miere ako v zahraničí, je niekoľko. V prvom rade je to ich vysoká cena a nízka dostupnosť. To by sa však malo v krátkom čase zmeniť, pretože najväčší anglický reťazec maloobchodných predajní prináša na slovenské pulty nový rad výrobkov s názvom Organic. Dodržiavanie pravidiel upravuje zákon o ekologickom poľnohospodárstve. Na ich uplatňovanie dohliada organizácia Naturalis, ktorá na základe splnených podmienok vydáva ekofarmám certifikát.

V súčasnosti je na Slovensku registrovaných 313 ekofariem, medzi ne patria aj farmy, ktoré nevlastnia pôdu, teda tovar dovážajú a ďalej spracovávajú. Týchto podnikov, ktoré neprodukujú, je na Slovensku 31. V roku 2006 bolo organizáciou Naturalis certifikovaných 63 podnikov, uviedla pre TASR Dana Hrášková z Naturalis. Organizácia sa stretáva aj s porušením týchto postupov. "V posledných rokoch sme zaznamenali porušenie najmä v živočíšnej výrobe použitím nepovolených krmív, menej to bolo v rastlinnej výrobe," povedal pre TASR Jaroslav Drobný z organizácie Naturalis.

Zároveň vysvetlil, že v prípade zistenia porušenia podmienok, organizácia nevydá certifikát bio produktu a chov ide späť do konverzie. Nastáva určité obdobie očisty pôdy alebo zvierat, čiže napríklad dobytok musí opäť začať konzumovať ekologicky zdravé krmivá. Jedným z príkladov bio podnikov je aj Ekofarma v Sklenom, ktorá ponúka na predaj najmä bravčové a teľacie mäso. Zástupca firmy pre TASR potvrdil, že najväčším problémom pre slovenských výrobcov ekologického mäsa je zákon, ktorý nepovoľuje predaj mäsa na pultoch predajní. Predáva sa väčšinou živý dobytok, ktorý smeruje najmä do zahraničia. Zvýšený záujem o tieto eko produkty však zaznamenali aj na Ekofarme v Sklenom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: