V Michalovciach začali s diagnostikou osteoporózy

Pacientom  zo Zemplína pribudla v týchto dňoch v Michalovciach ambulancia na diagnostiku osteoporózy s celotelovým denzitometrom.

Otvorenie spomínaného pracoviska uľahčí situáciu pacientom, ktorí za vyšetrením museli cestovať desiatky kilometrov do vzdialeného Prešova či Košíc.

Celotelový denzitometer dokáže včas a bezbolestne odhaliť rednutie kostí.

"Je to vyšetrenie bezbolestné trvá štyri až sedem minút, je v polohe na chrbte, meriame kostný derzitus driekovej časti chrbtice a druhá lokalita snímania je práve tá rizikovosť krčka stehennej kosti, ktorej dôsledky sú veľmi vážne, nehovoriac o sociálno-ekonomickom dopade, o hospitalizácii, operatíve a veľkej skupine pacientov, ktorí sa už nemôžu vrátiť do práce alebo dokonca exitujú," uviedla dnes pre TASR prezidentka Slovenskej asociácie proti osteoporóze Judita Ondrejková. Dodala, že spomínané ochorenie sa prejaví až zlomeninou pri minimálnom úraze.

Dôsledky osteoporózy - fraktúry, sú pre ľudí vážnym mementom, takže prevencia je v tomto smere na prvom mieste, aby nedochádzlo v nárastu zlomením. Štatistiky podľa Ondrejkovej ukázali, že v roku 1992 až 2002 je 2,5 násobný nárast zlomenín krčka stehennej kosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: